Nekad je nužno odabrati stranu

Kraj za loš i bezobrazno skup internet u avionima? Starlink pregovara s nekoliko aviokompanija

Čini se kako bi Muskov Starlink u zrakoplove mogao relativno brzo

FOTO: SpaceX

Ako se još sjećate letova avionom, a imali iste prilike letjeli na nekom duljem letu, primjerice prekooceanskom, možda vam je poznata situacija u kojoj kako vrijeme leta odmiče, paralelno suludo skup i suludo spor internet koji se nudi u avionu postaje primamljiviji. Razmišljate si kako i nije toliko loša ideja za sat vremena platiti isti iznos kao za večeru od tri slijeda u dobrom restoranu u Zagrebu (za dvoje), te kako brzine koje su bile na početku ADSL ere i nisu bile toliko loše. S pingom kao da komunicirate s Australijom. Na 56K modemu.

Okej, možda pretjerujemo, ali ne baš toliko. Nedvojbeno je kako su dosadašnja rješenja za internet u avionima zaista nepovoljna i spora, no tim iza SpaceX-ovog sustava za satelitski internet Starlink, u pregovorima je s nekoliko avioprijevoznika oko uvođenja njihovog internetskog rješenja u zrakoplove. Dakle, uz pružanje brzog i stabilnog interneta za ruralna područja, Starlink bi uskoro mogao ponuditi internet putnicima u zrakoplovima, po razumnoj cijeni, a još bitnije, s razumnim brzinama.

U finalnim su fazama testiranja

“U pregovorima smo s nekoliko zrakoplovnih kompanija. Razvijamo svoj vlastiti proizvod za zrakoplovnu industriju, a izvršili smo i nekoliko demonstracija do sada. Trenutno smo u fazi finaliziranja proizvoda, nakon čega ćemo ih moći ugrađivati u zrakoplove u veoma bliskoj budućnosti”, rekao je potpredsjednik prodaje Starlinka Jonathan Hofeller na panel raspravi u sklopu jučerašnjeg Connected Aviation Intelligence Summita.

Od 2018. godine SpaceX uporno lansira satelite za Starlink mrežu u svemir, a do sada su lansirali gotovo 1800 satelita. Kako bi pružali globalnu pokrivenost satelitskim internetom, Starlink treba stvoriti mrežu od bar 4400 satelita. Prvenstveno, mreža će služiti za pružanje brzog i stabilnog interneta ruralnim područjima. Kompanija je sada u fazama beta testiranja, pa ljudima za sada nudi brzine od 100Mbps u downloadu, te 20Mbps u uploadu. Za sada imaju i na desetke tisuća korisnika, a većina njih već sada plaća 99 dolara mjesečno za beta testiranje, dok su za satelitski tanjur i router platili 499 dolara.

Starlink je već odradio testiranja

Kako je pisao CNBC prošle godine, SpaceX je već odradio testiranje Starlink interneta u zrakoplovu, kada su ga ugradili na pet Gulfstream mlažnjaka. U ožujku su napravili još jedan korak, pa su od Federalne komisije za komunikacije (FCC) tražili dozvolu za ugradnju prijemnika za satelitski internet u pokretnine.

Elon Musk je tom prilikom na Twitteru objasnio kako ne traže dozvolu za ugradnju Starlinka u Tesle, budući da je prijemnik za njihov sustav prevelik za automobil. Rekao je kako traže dozvolu za ugradnju u veće pokretnine, poput brodova, velikih kamiona, zrakoplova i kamp kućica.

Prošlog petka, SpaceX je od FFC-a zatražio još jednu dozvolu za testiranje nove antene kvadratnog oblika, koja bi bila pogodna za ugradnju u zrakoplove, budući da odgovara obliku uobičajenih zrakoplovnih antena. O tome kada će se zaista te antene ugraditi u zrakoplove, te kada će se i po kojoj cijeni nuditi internetski pristup Starlinkom putnicima u zrakoplovu, za sada nije poznato.

Konkurencija ne miruje

Ono što je poznato je to da će Starlink imati i konkurenciju na ovom području. Jeff Bezos, koji je prije par dana najavio da će lansirati sebe i svog brata Marka u svemir, također radi na sličnom sustavu. Amazonova konstelacija trebala bi imati oko 3000 satelita, koji će se lansirati raketama njihove raketne kompanije Blue Origin. Britanski OneWeb, već sada je lansirao 182 od 640 planiranih satelita.

Intelsat i ViaSat, koji već imaju mrežu geostacionarnih satelita za internetski pristup su nedavno najavili kako će lansirati sljedeću generaciju satelita u svemir koji će pružati internetsku konekciju za putnike Deltinih zrakoplova. ViaSat planira lansirati 300 takvih satelita, od početka sljedeće godine.

Konkurencija se već sada zakuhala, a kako to najčešće biva, konkurencija je dobra za krajnje korisnike. Možda ćemo zbog nje u nekoj bliskoj budućnosti moći streamati i seriju s Netflixa na letu, umjesto da na ekrančiću niske rezolucije koji je ugrađen u sjedalo ispred nas gledamo neki film koji baš i nije briljirao u kinu prije par godina.