Konzultantica koja je radila najveće EU projekte: 'Novac treba usmjeriti poduzetnicima, oni ga najbolje koriste'

Hrvatska je s EU fondovima u plusu 55 milijardi kuna i to zvuči lijepo, ali postoje i veliki problemi s dodjelom sredstava

Hrvatska je iz EU fondova od 2013. godine, kada smo postali punopravna članica Europske unije, pa do početka travnja ove godine iskoristila oko 70 posto dodijeljenih sredstava. Podaci su to iz izvješća Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU koje je prezentirano na sjednici Vlade krajem ovoga tjedna.

U razdoblju od 2014. do 2020. Hrvatskoj je na raspolaganju bilo blizu 11 milijardi eura, a do travnja ove godine ugovoreni su projekti vrijedni oko 13,5 milijardi eura ili više od 102 milijarde kuna.

Hrvatska je do sada u plusu 55 milijardi kuna

S druge strane, Hrvatska plaća i članarinu, pa je bitan podatak razlika između uplaćenih i dobivenih sredstava, a ona, prema podacima Vlade iznosi nešto više od 49 milijardi kuna, u korist Hrvatske. Ako se tome pridoda i predujam plaćen za Nacionalni plan oporavka i otpornosti, u plusu smo oko 55 milijardi kuna.

Ariana Vela iz konzultantske kuće Avelant, koja je radila neke od najvećih EU projekata, kaže da Hrvatska trenutno ne stoji loše, da smo po stopi ugovorenih sredstava među prvih pet zemalja EU, što je dobro, ali i očekivano, s obzirom na to, kako kaže, da se nalazimo na kraju financijske perspektive i da novac trošimo do 2023. godine.

Postoje problemi u dodijeli sredstava

Što se pak tiče podatka da je hrvatski proračun u plusu i to je logično jer, kako kaže, mi spadamo u zemlje ‘prijatelje kohezije’ i imamo pravo na više novca iz proračuna nego što smo platili.

Iako ove brojke, na prvi pogled izgledaju lijepo, postoje i prilično veliki problemi s dodjelom sredstava, o čemu gotovo svakodnevno svjedočimo. Od namještenih natječaja, zbog čega je bivša ministrica za EU fondove završila u Remetincu, do toga da se natječaji uglavnom ne provode na način koji bi jamčio odabir najboljih projekata, zbog čega se poduzetnici već godinama bune.

“Poboljšanja u samim sustavima provedbi i kontrole nema, a nema ni velikih promjena u načinu na koji će Hrvatska upravljati cijelom pričom”, kaže Vela.

Novac bi trebalo usmjeriti poduzetnicima, oni ga najbolje iskoriste

Ipak, smatra da su od EU fondova, bez obzira na probleme koji se javljaju, svi profitirali. “Profitirao je kako poslovni tako i javni sektor, s obzirom na to da je Hrvatska pristupanjem u EU dobila puno veće iznose financiranja u odnosu na pretpristupno razdoblje. Pogotovo se to vidi posljednjih nekoliko godina, provedba je došla u jednu višu fazu, provode se investicije i rezultati su vidljivi na terenu”, kaže Vela.

Dodaje da bi što više sredstava trebalo dodijeliti poslovnom sektoru, odnosno poduzetnicima, jer smatra da oni najefikasnije koriste dobiveni novac.

“Trebalo bi na strateškoj razini osmisliti u koje bi sektore Hrvatska zapravo htjela i trebala ulagati i dobar dio alokacije – koliko je to moguće prema pravilima – usmjeriti poduzetnicima. Znamo da će oni iskoristiti sredstva, stvoriti nova radna mjesta, upotrijebiti nove tehnologije i u konačnici stvoriti dodanu vrijednost, što nam je izuzetno važno”, zaključuje Vela.