Google je na svojoj konferenciji najavio hrpu novosti. Izvukli smo deset najbitnijih

Android 12 bit će verzija s najviše promjena i zahvata u proteklih nekoliko godina

FOTO: Screenshot/Youtube

Google je održao svoju godišnju konferenciju I/O, na kojoj već po običaju pokazuju svoju viziju za Android, koja bi trebala biti aktualna barem do sljedećeg I/O 2022. godine. Broj najava i novosti je velik, a neke od kojih su poprilično sitne. Ipak, možda je glavna najava kako će se Android, barem u onoj standardnoj verziji najčešće nađenoj na njihovim Pixel mobitelima, vizualno drastično promijeniti.

Po običaju, testne beta verzije operativnog sustava su već dostupne developerima, a Google planira lansirati barem osam beta verzija prije finalne verzije, koja bi trebala stići do korisnika na jesen.
Pregledali smo sve što je Google najavio, pa izvukli sve bitne stvari.

1. Dizajn Androida je drastično promijenjen

Android 12 imat će Googleove nove dizajnerske smjernice, koje su nazvali Material You, a koje su nasljednik Material Designa predstavljenog još 2014. godine. Google novi Android karakterizira kao najveći dizajnerski odmak u posljednjih nekoliko godina. Novi sustav ima niz novih dizajnerskih principa koji će biti implementirati kroz sve Googleove proizvode, od internetskih stranica i usluga, aplikacija, pa sve do hardvera.

Tako su, gotovo kao i kod svake nove verzije Androida, izmijenili brze postavke, za koje kažu da omogućuju kontroliranje svih funkcija mobitela u par dodira. U brzim postavkama nalaze se i prečaci za kartično plaćanje mobitelom, te meni za upravljanje pametnim uređajima, poput rasvjete. Izmijenjene su i notifikacije, koje su sada “razigrane” i preglednije.

Google je implementirao novi algoritam, koji iz pozadinske slike izvlači dominante boje, pa njima boji elemente poput tipaka ili sata na lockscreenu. Sat je kada nema notifikacija, usput rečeno, postao golem i zauzima barem polovicu ekrana. Android ima i niz novih animacija, koje su fluidnije nego do sada, što korisnicima i na hardverski slabijim modelima daje dojam kako mobitel radi brže, barem tako kažu iz Googlea. Rekli su i kako je operativni sustav 22 posto lakši za pokretanje, što bi također trebalo drastično ubrzati rad.

2. Nove sigurnosne funkcije

Uz drastične promjene na dizajnu, poprilično velik naglasak postavljen je na sigurnost i privatnost. Kako smo već pisali, Google slijedi Appleov primjer, pa je u sustav ugradio indikatore koji će korisniku signalizirati kako neka aplikacija ima pristup njegovoj kameri ili mikrofonu. Korisnik će također iz sučelja operativnog sustava, bez da mora ulaziti u postavke aplikacije, moći nekoj spornoj aplikaciji zabraniti pristup mikrofonu ili kameri.

Uveden je i Private Computer Core, što po imenu zvuči kao nekakav specijalni čip unutar mobitela, no riječ je o softverskom rješenju koje nudi generiranje automatskih odgovora na poruku, bez da šalje ikakve podatke primjerice Googleu. Naprosto, taj dio operativnog sustava je potpuno izoliran od mreže, a unutar njega se može vršiti niz radnji baziranih na strojnom učenju.

Korisnici će također moći birati hoće li nekoj aplikaciji dati točnu ili približnu lokaciju. Stoga, ako netko koristi navigacijsku aplikaciju, poprilično je bitno podijeliti točnu lokaciju u par metara, kako bi navigacija bila što preciznija. No, aplikacija za vremensku prognozu baš i ne mora znati točnu lokaciju korisnika u par metara, već je dovoljno da za približnu lokaciju unutar dijela grada.

3. Umjetna inteligencija u albumima fotografija

Google Photos, njihova službena aplikacija za pregledavanje i pohranjivanje slika na mobiteli i u cloudu, nudit će automatizirano slaganje albuma. Albume će, očekivano, slagati novi algoritam, odnosno, umjetna inteligencija. No, za razliku od Appleovog i Facebookovog rješenja, Google će omogućiti korisnicima isključivanje generiranje albuma s određenim osobama ili periodima. Tako korisnike neće podsjećati na neka bolna sjećanja, poput putovanja s bivšim partnerima.

Photos će slike moći svrstavati i po puno manjim uzorcima nego prije. Tako će korisnici, navodi Google kao primjer, moći pretraživati i stvarati albume sa slikama koje sadrže neku određenu vestu ili kauč. Aplikacija Photos će stvarati i “kinematografske momente”, odnosno, slike koje su nastale u razmaku od par sekundi kombinirat će u kratak filmić, slično kao što Apple već čini s Live Photosima.

4. Mobitel kao ključ za auto

Google piše kako je Android Auto, njihovo sučelje za korištenje mobitela na ekranu ugrađenom u automobilu sada dostupno na više od 100 milijuna automobila. Sada, kako bi mobitel bio još korisniji u automobilskom svijetu, surađuju s proizvođačima automobila na digitalnom ključu za auto. S tom funkcijom, vlasnici će moći otključati, zaključati ili upaliti auto sa svog mobitela, a sučelje je slično onom za plaćanje iz Google Paya.

Mobiteli koji imaju ugrađenu UWB antenu, moći će služiti za otključavanje automobila bez vađenje mobitela iz džepa. Drugi automobili, koji imaju NFC (koji se koristi i za beskontaktno plaćanje), otključat će auto dodirivanjem mobitela na za to predviđeno mjesto. Fora stvar je što će korisnici moći dijeliti te digitalne ključeve s prijateljima, ako im trebaju posuditi auto, a ne mogu ili ne žele im dati fizički ključ. Funkcija bi već kasnije ove godine trebala stići na neke Pixel i Samsung mobitele. Iz Googlea su podijelili kako trenutno na toj funkciji rade s BMW-om, a sudeći po screenshotu, električni model i4 će podržavati tu funkciju.

5. Kada će Android 12 na mobitele?

Google je objavio kako je sada na svijetu registrirano više od tri milijarde aktivnih Android uređaja, što je velika stvar. O tome kada će tih tri milijarde uređaja dobiti Android 12, te hoće li ga uopće dobiti, ponajviše ovisi o proizvođaču i starosti uređaja. Iz Googlea kažu kako Android 12 stiže na Pixel modele na jesen, a za očekivati je da će lansirati kada i predstave nasljednika Pixela 5, “šesticu“, koja je procurila u javnost prije par dana. Beta verzija dostupna će s vremenom biti i na nizu drugih modela koji nisu Googleovi, poput OnePlusa 9 i 9 Pro.

Drugi proizvođači, tek moraju objaviti neki plan lansiranja Androida 12 na svoje mobitele. Prije nego ih lansiraju na svoje uređaje, proizvođači moraju napraviti svoje zahvate na operativnom sustavu, što naravno, oduzima popriličnu količinu vremena. Tako Samsung mora Android 12 prilagoditi svojim dizajnerskim smjernicama One UI-ja, te uvrstiti niz funkcija u operativni sustav. Te promjene moraju napraviti i na velikom broju uređaja, stoga će oni najnoviji i najskuplji nadogradnje dobiti prvi, a oni manje popularni i stariji uređaji, dolaze nakon toga. Slično je i s drugim proizvođačima, no Google kaže kako su sada 30 posto brži u lansiranju nadogradnji nego prije. Koliko to ubrzanje realno iznosi, nisu precizirali.

6. Konačno neki pomaci na smartwatch platformi

Googleov Wear OS, koji je u posljednje vrijeme djelovao kao da je Google kompletno pomalo na njega, dobiva niz velikih nadogradnji. Među njima poprilično bitna su unaprjeđenja za praćenje sporta i zdravstvenih parametara, a većina tih funkcija dolazi s Fitbit platforme, koju je Google kupio početkom godine. No, Google je sada za novu verziju operativnog sustava udružio snage sa Samsungom, koji je sa svojom Tizen platformom do sada bio veoma ozbiljan konkurent Appleu i njihovom Watchu.

Samsung i Google sada rade na zajedničkoj platformi, pa će aplikacije koje developeri razvijaju za Android Wear raditi i na Samsungovom Tizenu. Samsungov potpredsjednik i direktor softverskog razvoja Janghyun Yoon potvrdio je kako će budući Samsungovi pametni satovi pogoniti Googleov Wear OS, umjesto dosadašnjeg Tizena, što odgovara nizu glasina koje su kolale posljednjih tjedana.

Kao i kod Androida 12, sučelje za Wear OS je znatnije izmijenjeno, no možda je i bitnija činjenica kako su poradili na fluidnosti i optimizirali rad, što bi trebalo rezultirati boljim korisničkim iskustvom, te najbitnije, boljom autonomijom baterije.

7. Alat za prepoznavanje kožnih bolesti

Google je najavio i novog “dermatološkog asistenta” koji pomoću umjetne inteligencije može pomoći ljudima sa smartphoneima prepoznati imaju li kožnu bolest. Prema Googleovim navodima, na projektu rade već tri godine, a prvi pilot program lansirat će kasnije ove godine.

Ovaj novi alat je ustvari web aplikacija koja pomoću kamere na mobitelu može analizirati kožu. Nakon što fotografira tri fotografije kože, kose ili noktiju iz različitih kuteva, korisnik će morati odgovoriti na nekoliko pitanja o svojoj koži, te ima li kakvih simptoma. Potom će umjetna inteligencija pokušati prepoznati ima li osoba jednu od 288 kožnih bolesti koju model raspoznaje.

Na razvoju ovog sustava radili su s dermatolozima, a Googleov model strojnog učenja u obzir uzima godine, spol, boju kože, tip kože i niz drugih informacija koje ima o korisniku, a koje bi mogle utjecati na rezultat procjene. Naravno, i sam Google kaže kako ovaj alat ne bi trebao zamijeniti posjet liječniku, već bi ljudima trebao dati malo detaljnije informacije od običnog pretraživanja interneta.

8. Što je sa sklopivim mobitelima?

U posljednjih godinu dana, sve se intenzivnije šuška o tome kako Google priprema sklopivi mobitel, a sada smo dobili još jednu potvrdu. Unutar beta verzije Androida 12 nalazi se niz kodnih imena koja upućuju na buduće prototipne modele. Kako piše 9to5Google, spominje se “Barbet” za koji se vjeruje da je Pixel 5a 5G, “Raven” koji bi mogao biti Pixel 6, te “Passport” za koji se vjeruje da bi mogao biti Googleov prvi sklopivi mobitel. Za sada ne postoje nikakve informacije o specifikacijama, niti o mogućem datumu lansiranja.

Istovremeno, nova verzija Androida developere priprema na snažniji dolazak sklopivih mobitela. Google je već ranije surađivao sa Samsungom na pripremanju OS-a za prvi Galaxy Fold, a Android 12 će već imati proširenu podršku za te modele. Aplikacije će tako moći prepoznati da su pokrenute na sklopivom mobitelu, a moći će i prepoznati je li ekran otvoren potpuno ili je otvoren poput laptopa. Ako je, primjerice, otvoren poput laptopa, na jednoj polovici ekrana će prikazati jedan dio sučelja, a na drugoj drugi, pa će pregib ekrana biti virtualni separator sučelja.

9. Holografski pozivi

Na kraju prezentacije, Google je predstavio možda i najzanimljiviji koncept, koji djeluje kao da je iz budućnosti. Njihov Project Starline predstavili su kao alat kojim se bore protiv usamljenosti tijekom pandemije. Riječ je o holografskom iskustvu unutar proširene stvarnosti, koje ljudima omogućuje imanje osjećaja kao da pričaju s pravom osobom u prostoriji, dok ustvari pričaju s hologramom.

Dakle, najjednostavnije rečeno, video pozivi u tri dimenzije. Ipak, nije riječ samo o nekakvom animiranom konceptu koji ne postoji, budući da se ti uređaji, nazovimo ih holografskim telefonskim govornicama, nalaze u nekoliko Googleovih ureda.

10. A što nisu najavili?

Premda je pohvalno kako Google omogućuje korisnicima bolje upravljanje privatnosti u vidu ograničavanja pristupa mikrofonu, kameri i lokaciji, to ipak nije kompletna priča vezana za nju. Apple je na novoj verziji iOS-a korisnicima omogućio bolje upravljanje nad osobnim podacima koje dijele s aplikacijama i servisima, no, iz Googlea, koji većinu svog profita generira kroz oglašavanje, nisu baš biti nešto glasni.

Ipak, Google i dalje planira blokirati cookie trećih strana i zamijeniti ih s vlastitom tehnologijom anonimiziranja. Premda postoje neke naznake kako Google radi na svojoj verziji te funkcije iOS-a, na ovogodišnjem I/O ju nisu predstavili.