El Salvador postaje prva država koja službeno prihvaća bitcoin kao valutu

Prijedlog predsjednika Bukelea većinski je usvojen u Kongresu

Salvadoran President Nayib Bukele delivers his annual address to the nation marking his second year in office at the Legislative Assembly in San Salvador on June 1, 2021. (Photo by MARVIN RECINOS / AFP)
FOTO: AFP

Srednjoamerička država El Salvador službeno je postala prva država na svijetu koja uvodi bitcoin kao službenu valutu, nakon što je Kongres prihvatio prijedlog predsjednika Nayiba Bukelea. Za predsjednikov prijedlog bilo je 62 od 84 moguća glasa, pa je prijedlog većinski prihvaćen, unatoč zabrinutosti oko mogućeg utjecaja na odnos s Međunarodnim monetarnim fondom.

Bukele se zalagao za uvođenje bitcoina kao službene valute kako bi pomogao stanovnicima El Salvadora koji žive u inozemstvu slati novac kući. No, Bukele ističe kako će američki dolar i dalje ostati prihvaćena valuta u zemlji. “Odluka će donijeti financijsku inkluzivnost, investicije, turizam, inovacije i ekonomski razvoj našoj zemlji”, rekao je Bukele u tvitu nakon što je počelo glasanje u kongresu.

Predsjednik misli da će povećati BDP

Bukele je također izjavio kako će korištenje bitcoina kao valute biti posve opcionalno, te da neće dovoditi korisnike u opasnost ili im stvarati nepotrebne rizike. “Vlada će garantirati konvertibilnost s točnom vrijednosti u dolarima u bilo kojem trenutku kada se vrši transakcija”, pojasnio je Bukele, dodavši da će bitcoin će postati službena valuta za 90 dana.

Bitcoin je ubrzo nakon glasanja skočio u vrijednosti za pet posto, pa je u jednom trenutku dosegnuo vrijednost od 34.239,17 dolara.

Predsjednik Bukele je prijedlog zakona donio na glasanje u Kongres nakon što je prošloga tjedna najavio kako je država sklopila ugovor s tvrtkom Strika, koja će graditi modernu financijsku infrastrukturu zemlje koristeći se bitcoin tehnologijom, pisao je tada CNBC. Navodio je i kako bitcoin ima “tržišnu vrijednost od 680 milijardi dolara” pa ako se “jedan posto investira u El Salvador, BDP bi skočio za 25 posto”.

Cijene će se moći isticati i u bitcoinu

Cijene u El Salvadoru će se sada moći isticati i u bitcoinovima, a tom kriptovalutom će se moći platiti i porez. Uz to, na razmjenu bitcoina u dolare neće se plaćati porez na dobit.

No, bitcoin je poznat po svojim naglim i velikim oscilacijama u vrijednosti, zbog čega su mnogi oponenti kriptovaluta navodili kako nije pogodan za korištenje kao realna valuta. Stoga, nije baš sasvim jasno kako će ovaj zakon utjecati na ekonomiju El Salvadora i na njegovih 6,45 milijuna stanovnika.

Prema zakonu, vrijednost, odnosno tečaj bitcoina za dolare regulirat će slobodno tržište. Zakon također nalaže da će se u državi promovirati razni “treninzi, edukacije i mehanizmi kojima će se stanovništvu olakšati pristup bitcoin transakcijama”.

Stanovnici su podvojenog mišljenja

Zakon također navodi podatak kako 70 posto stanovnika El Salvadora nema pristup tradicionalnim financijskim uslugama, stoga se ovaj zakon kojim se prihvaća bitcoin smatra načinom za povećanje financijske inkluzivnosti.

Inače, ekonomija El Salvadora se oslanja jednim dijelom na novcima koje stanovnici koji rade u inozemstvu šalju kući, ističe Reuters. Tako IMF navodi da je petina BDP-a, ili oko šest milijardi dolara, u 2019. godini došla iz inozemstva, što je jedan od najvećih iznosa diljem svijeta.

CoinDesk, portal specijaliziran za kriptovalute, navodi kako nisu svi stanovnici El Salvadore baš oduševljeni ovim zakonom. Portal je intervjuirao nekolicinu stanovnika, pa su neki bili ushićeni, a drugi skeptični. Portal navodi kako Bukeleova vlada ima poprilično snažnu reputaciju za korupciju, pa se neki pitaju hoće li bitcoin samo služiti za bogaćenje političara i za osnaživanje pozicije vlade koja već sada ima autoritarne tendencije.