Država misli da Debeljak loše vodi Brodosplit i želi novi dogovor s njim

Brodosplit je preuzeo 2013. i obećao da će ga u 5 godina preporoditi

25.07.2013., Split - Tomislav Debeljak, predsjednik Uprave Brodosplita. 
Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

U četvrtak je održan sastanak Nadzornog odbora Brodosplita. Država nije zadovoljna načinom na koji vlasnik splitskog škvera Tomislav Debeljak i njegova tvrtka DIV vode projekt restrukturiranja i žele promijeniti ugovor s njim. DIV je u veljači 2013. za 3,7 milijuna kuna kupila bankrotirani Brodosplit i postala vlasnik 99,78 posto dionica. S državom su dogovorili da će podijeliti troškove restrukturiranja koje bi do 2018. Brodosplit trebalo pretvoriti u samoodrživo brodogradilište. Troškovi se procjenjuju na 13 milijardi kuna.

Iako ga je privatizirala, država je odlučila da će Brodosplitu nastaviti isplaćivati velike subvencije. U 2013. su dobili 400 milijuna kuna, ove godine očekuje se 170 milijuna kuna. Državna revizija je utvrdila da je Brodosplit dio subvencija trošio nenamjenski pa je Ministarstvo financija zatražilo proračunski nadzor.

Odgođene narudžbe brodova

Brodosplit je odgodio nekoliko narudžbi brodova a s brodom za nizozemski Jumbo Shiping kasnio toliko da su kupci htjeli raskinuti ugovor. Grade još jedan riječni brod za ruskog kupca. Sindikat Brodosplita protiv Debeljaka je podnio kaznenu prijavu optužujući ga da je neke projekte “naručio sam sebi.” Debeljak je na sudu s državnim Centrom za restrukturiranje i prodaju (CERP) koji optužuje da mu u prodaji nije dao realnu sliku stanja Brodosplita.

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak u četvrtak je potvrdio da država želi mijenjati ugovor s Debeljakom. Tomislav Pokaz, koji predstavlja državu u Nadzornom odboru Brodosplita, rekao je kako je prije revizije treba dogovoriti kako će se provesti restrukturiranje, prenosi Hina.

Sporni su i financijski rezultati Brodosplita

“Svi moramo shvatiti da je proces restrukturiranja veoma dugotrajan i kompliciran proces i sve strane moraju aktivno participirati u tome. Mi smo s te strane konstruktivni partner koji se trudi pomoći Brodosplitu da postigne održivost poslovanja”, kazao je Pokaz.

Država u promjenama ugovora vjerojatno neće dirati subvencije. “Neke druge stvari su u pitanju” rekao je. Dogovor o provođenju restrukturiranja trebao bi biti gotovo do kraja lipnja. Na Nadzornom odboru Brodosplit je državi dao svoju verziju događaja, predstavio knjigu narudžbi a Pokaz je potvrdio da se razgovaralo i o financijskim rezultatima.

Brodosplit je 2014. završio sa 138 milijuna kuna gubitka, što je veliki pad u odnosu na 630 milijuna kuna dobiti 2013. Portal Index.hr svojevremeno je objavio da je dobit iz 2013. nerealna jer je Debeljak na jednu godinu unaprijed uknjižio sve subvencije koje je trebao dobiti do 2018. te da je s obzirom da u tvrtki radi 37 ljudi gubitak već od 3 milijuna kuna po zaposlenom.

Debeljak misli da ga država opstruira

Debeljak je na to odgovorio pismenim priopćenjem u kojemu tvrdi da su rezultati posljedica knjiženja temeljenog “na Međunarodnim standadima u kojemu rezultate objašnjava specifičnim načinom knjiženja “temeljem Međunarodnih računovodstvenih standarda” jer nakon što su sve subvencije knjižili u 2013. više ih ne mogu prikazivati kao prihod. U priopćenju praktički optužuje Vladu da ga opstruira u pokušajima spašavanja Brodsplita koji bi, prema ugovoru, trebali biti zajednički.

Gubitke u 2014. objašnjava ako repove koje Brodosplit vuče još otprije privatizacije. Među njima navode da pod pritiskom Ministarstva gospodarstva nisu mogli obračunati kamate Jadroplovu koji je kasnio s plaćanjem dva broda i na tome izgubili 12 milijuna kuna, zatim neplanirane troškove od milijun kuna mjesečno na provizije faktoring društava jer je Vlada samo preko faktoringa mogla platiti svoj dio troškova te “izuzetno loše uvjete” dogovorene 2011. za dva broda u kojemu je svakome cijena spuštena 22 milijuna eura ispod tržišne i zbog čega je Debeljak tužio CERP. Tvrde da bi, kada bi vodili knjige kao druga brodogradilišta, zapravo imali dobit od oko 150 milijuna kuna.

“Od privatizacije pa do 31.12.2014. godine kada ne računamo utjecaje prošlosti na troškove Brodosplita, samo iz poslovanja (dakle bez državnog doprinosa) ostvarena je dobit u visini od 20 milijuna HRK.” tvrdi Brodosplit.