Dionice konačno rasle, tržište je konfuzno. Šef Feda priznao da bi moglo doći do recesije

'Velika je doza nesigurnosti'

People walk down Rua Augusta street in downtown Lisbon on May 28, 2022. (Photo by CARLOS COSTA / AFP)
FOTO: AFP

Na Wall Streetu su u četvrtak burzovni indeksi porasli, zahvaljujući rastu cijena dionica u tehnološkom i nekim defanzivnim sektorima, no trgovalo se nesigurno zbog rizika od recesije. Dow Jones ojačao je 194 boda ili 0,64 posto, na 30.677 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,95 posto, na 3.795 bodova, a Nasdaq indeks 1,62 posto, na 11.232 boda.

Tijekom trgovanja indeksi su se izmjenjivali u pozitivnom i negativnom području, da bi kraj trgovanja dočekali u plusu, zahvaljujući ponajviše rastu tehnološkog sektora, kojemu je išao u prilog pad prinosa na obveznice.

Podršku indeksima pružio je i rast cijena dionica u defanzivnim sektorima, kao što su uslužni, zdravstveni i potrošački.

I dalje nestabilno, ulagači su nesigurni

No, kao i prethodnih dana, trgovalo se nestabilno jer ulagači nisu sigurni da je tržište dosegnulo dno, nakon što je S&P 500 indeks zaronio u područje ‘medvjeda’, više od 20 posto ispod svoje rekordne razine.

Posljedica je to povećanja kamatnih stopa američke središnje banke kako bi suzbila inflaciju, koja se kreće na najvišim razinama u 40 godina, iznad 8,5 posto.

Od ožujka je Fed povećao ključne kamate za 1,5 postotnih bodova, pa se sada kreću u rasponu od 1,5 do 1,75 posto, što je njihova najviša razina od ožujka 2020. godine i izbijanja koronakrize.

Šef Feda priznao da bi moglo doći do recesije

A slijede i daljnja povećanja kamata, pa bi, prema procjenama Fedovih čelnika, krajem godine kamate mogle dosegnuti i 3,4 posto, najvišu razinu od 2008. godine.

Predsjednik Feda Jerome Powell ponovio je jučer u drugom danu izvještavanja Kongresa o gospodarskoj situaciji da je središnja banka predana tome da spusti inflaciju na ciljanih 2 posto i održi snažno tržište rada.

Poručio je da vjeruje da je gospodarstvo dovoljno snažno da izdrži povećanje kamata, ali je priznao i da postoji mogućnost recesije.

Usporavanje rasta gospodarstva

„Velika je doza nesigurnosti u vezi gospodarskih izgleda, stoga je tržište konfuzno”, kaže Walter Todd, direktor u tvrtki Greenwood Capital.

Mnogi analitičari već dulje vrijeme upozoravaju da zbog brzog i oštrog povećanja kamatnih stopa slijedi usporavanje rasta gospodarstva, pri čemu rastu rizici od recesije.

I to ne samo recesije u američkom, nego i svjetskom gospodarstvu jer i u mnogim drugim zemljama središnje banke podižu kamatne stope kako bi zauzdale inflaciju.

’50 posto šanse da će gospodarstvo uroniti u recesiju’

Analitičari Citigroupa poručili su da postoji gotovo 50 posto izgleda da će svjetsko gospodarstvo uroniti u recesiju. Jučer objavljeni podaci pokazali su da se u lipnju u SAD-u poslovna aktivnost osjetno usporila, dok je povjerenje potrošača zbog visoke inflacije palo.

„Fed želi vidjeti usporavanje rasta, što novi podaci pokazuju. Rast se usporava, a hoće li gospodarstvo uroniti u recesiju, to je veliko pitanje”, kaže James Ragan, direktor u tvrtki D.A. Davidson.

A na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,97 posto, na 7.020 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,76 posto, na 12.912 bodova, a pariški CAC 0,56 posto, na 5.883 boda.