Nekad je nužno odabrati stranu

Deset bitnih stvari koje je Apple predstavio na otvaranju ovogodišnje konferencije WWDC

Očekivali smo poneki hardver, a dobili smo hrpu softverskih novosti

FOTO: Screenshot/Apple

Premda smo zbog gomile navodnih curenja informacija očekivali (i nadali se) da će Apple na otvaranju svoje konferencije za developere WWDC 2021 predstaviti neki novi hardver, hardver ipak nismo vidjeli. Posljednjih tjedana kolale su vijesti kako smo sinoć trebali vidjeti osvježeni MacBook Pro s HDMI portom, redizajnirani iPad, šareni MacBook Air, ali i možda novi iPod Touch, no, Keynote je bio rezerviran samo za softver.

Apple je pak predstavio gomilu novih i osvježenih softverskih rješenja, kako za svoj mobilni operativni sustav iOS, tako i za desktop varijantu macOS. Izvukli smo sve bitno što trebate znati.

1. Novosti za FaceTime u iOS 15

Glavna zvijezda ovogodišnjeg Keynotea bio je Appleov mobilni operativni sustav iOS. Apple je posebno istaknuo nadogradnje za video pozive FaceTime, koji sada podržava spatial audio, odnosno prostorni zvuk. Jednostavnije rečeno, zvuk od sugovornika će dopirati od lokacije gdje se on nalazi unutar ekrana. Dakle, ako je sugovornik bliže lijevoj strani ekrana, zvuk će uglavnom dopirati s lijevog zvučnika ili slušalice. Dodana je i izolacija zvuka, pa će FaceTime lakše i bolje izolirati pozadinsku buku, kako bi naglasio glas sugovornika.

Appleovi korisnici će s novim iOS 15 moći slati i FaceTime Links, odnosno linkove za pridruživanje videopozivu s drugih platformi, poput Windowsa i Androida. Dakle, neće biti potrebno skidati neku aplikaciju, već će biti dovoljno pridružiti se razgovoru iz preglednika. Sasvim je izgledno kako Apple ne planira izbaciti FaceTime aplikacije za Windows i Android, budući da im naprosto ne treba, ako sve već radi iz browsera.

2. SharePlay za virtualno gledanje serija s prijateljima

SharePlay funkcija Apple

Nova SharePlay funkcija će Appleovim korisnicima omogućiti zajedničko gledanje serija i filmova preko FaceTimea. Za zajedničko gledanje sadržaja postoje dva načina. Prvi je unutar video poziva na iOS uređaju, gdje će se serija ili film postaviti u plutajući prozorčić iznad razgovora s ljudima. Druga opcija je da se sadržaj reproducira na Apple TV-u, dok na mobitelu vršite razgovor. Sadržaj će pritom biti sinkroniziran za sve sudionike, stoga će se reproducirati istovremeno za sve, ako imaju potrebu komentirati nešto unutar serije ili filma. Također, ako netko pauzira video, on će biti pauziran svim sudionicima razgovora.

Apple je za SharePlay razvio i poseban API, odnosno način na koji se ta funkcija može ugraditi u streaming servise. Netflix za sada ne podržava tu opciju, no SharePlay već sada podržavaju NBA, Disney+, Hulu, HBO Max, Twitch i drugi.

3. macOS Monterey

macOS Monterey Apple

Apple nastavlja tradiciju imenovanja svojih operativnih sustava za računala i laptope po lokacijama u Kaliforniji, što su započeli 2013. godine. Tako se novi macOS naziva Monterey, a glavna značajka mu je još dublja interoperativnost između macOS-a i iOS-a. Među njima se ističe mogućnost dijeljenja miša i tipkovnice između dvaju uređaja, pa će korisnici tako moći prebaciti miš s jednog uređaja na drugi povlačenjem van granica ekrana. Dakle, slično kao da korisnik ima dva monitora, no ovdje je riječ o dva uređaja i dva operativna sustava.

Korisnici će na isti način moći i lako dijeliti datoteke između dvaju uređaja, jednostavnim povlačenjem datoteke s jednog uređaja na drugi. Apple naravno na macOS dovodi i funkcije najavljene za FaceTime.

4. Veća sigurnost i privatnost u Mailu i Safariju

Apple nastavlja s postavljanjem sve većeg naglaska na privatnost podataka svojih korisnika. Tako su na ovogodišnjem WWDC najavili niz novih funkcija za Mail i Safari, kao i veći uvid u to što te aplikacije rade s podacima korisnika. Mail i Safari će od sada skrivati IP adresu korisnika, a onemogućit će i rad tracking pixelima koji su omogućili pošiljateljima maila dojavu je li poslani mail otvoren ili nije.

Dodan je i App Privacy Report u postavke, koji će korisnicima pružati uvid u to kako su se njihovi podaci koristili u raznim aplikacijama. Primjerice, korisnike će se informirati koje aplikacije su (i kada) pristupile popisu kontakata ili mikrofonu. No, možda još bitnije, prikazat će i kuda se ti podaci šalju na obradu.

Uz te sigurnosne funkcije, Apple je najavio da će glasovni asistent Siri raditi i bez interneta, odnosno, kako za neke funkcije neće slati podatke Appleu.

5. Novi AI čitat će tekst unutar fotografija

Apple Live Text Apple

Nova funkcija Live Text digitalizirat će, odnosno, čitat će, sav tekst koji se nalazi unutar fotografija. Apple kaže da je funkcija toliko napredna da može pročitati i rukopis, a omogućit će i pretraživanje teksta unutar svih fotografija. Dakle ako ste slikali neki račun, u tražilicu bi ste, u teoriji, mogli upisati naziv trgovine, a tražilica će potom vratiti sve fotografije s računima gdje je prepoznat naziv te trgovine. Ističu i da će se sve procesirati na mobitelu, bez slanja na Appleove servere, stoga kažu da je privatnost korisnika na prvom mjestu.

6. Novosti za iPadOS

S iPadOS-om 15, novom verzijom iOS-a namijenjenoj samo za Appleove tablete, korisnici će moći postavljati widgete na početnu stranicu i u App Library, koji je predstavljen s iOS14, ali nije uveden na iPadOS 14. Dakle, iPadov homescreen postaje znatno fleksibilniji za korisnike. Multitasking je dorađen, pa nove ikone korisnicima omogućuju lakše pokretanje splitscreena, unutar kojeg se mogu koristiti dvije aplikacije istovremeno.

7. Informacije o zdravlju i sigurnosti obitelji

Nadogradnje za Health Apple

Ako vam članovi obitelji koriste iPhone i Health aplikaciju (u idealnom slučaju i Apple Watch), u iOS 15 moći ćete svi biti informirati o zdravlju jedni drugih. Ako članovi obitelji to dozvole, jedni druge će automatski informirati o tome ima li netko neobično visoke ili nepravilne otkucaje srca, ali i ako je netko doživio kakvu nezgodu poput pada.

Dodana je i nova funkcija unutar aplikacije Health koja će pratiti konzistentnost hodanja. Podaci koji se prikupljaju s iPhonea i Apple Watcha služit će za procjenu hoda li osoba balansirano i konzistentno, pa aplikacije može javiti postoji li opasnost od pada. Ako netko zaista padne, može obavijestiti druge članove obitelji. Apple kaže kako godišnje 30 milijuna odraslih osoba starijih od 65 godina doživi neki neugodni pad, koji ima značajne posljedice na njihovo zdravlje.

8. iCloud Plus usluga

Appleov cloud servis iCloud dobiva novu pretplatnu kategoriju, iCloud Plus. U toj razini usluge, korisnici dobivaju pristup VPN-u, jednokratnim e-mail adresama te neograničenoj pohrani za HomeKit nadzorne kamere. Naravno, Apple svoj VPN ne naziva VPN-om, već “Privatnim relejom”, koji radi upravo to što sugerira naziv. Internetski promet korisnika preusmjerava između dva releja kako bi se zamaskiralo tko pretražuje internet i otkuda. Dakle, daje se dodatna razina sigurnosti i privatnosti korisniku.

Apple Private Relay ne naziva VPN-om, jer on to, prema njihovim tvrdnjama, zapravo i nije. Dodan je drugi skok prometa, koji čak i Appleu onemogućuje praćenje korisnika.

Usluga za jednokratne e-mail adrese se naziva Hide My Email, a korisnicima omogućuje stvaranje adrese koju mogu u bilo kojem trenutku otkazati. Pritom se sav promet, dok je adresa aktivna, šalje na glavni email račun. Stoga, ako se korisnik registrira na neku stranicu kojoj baš i ne želi dati svoj pravi email, može koristiti ovu uslugu, bez da otvara sasvim novi korisnički račun, primjerice na Gmailu.

9. Novosti za Apple Watch i Siri

Watch OS 8 Apple

WatchOS 8, namijenjen za Appleov Watch, dodatno je ušminkan. Dodan je aplikacija za Mindfulness, koja je proširenje aplikacije za vježbanje disanja i koja korisnike podsjeća da tijekom dana odvoje par trenutaka sami za sebe, kako bi se opustili i dublje prodisali vježbama disanja. Fitness aplikacija dobila je funkciju prepoznavanja pilatesa i tai chija, a Health aplikacije će pratiti koliko dobro i duboko korisnik diše tijekom spavanja, ako nosi svoj Apple Watch. Naravno, dojavit će i ako prepozna kakve anomalije u disanju.

Siri, koji će kako smo spomenuli moći raditi i bez pristupa mreži, dolazi i na druge uređaje van Applea. Proizvođači unutar HomeKit programa će moći integrirati upravljanje glasom Sirijem u svoje proizvode koncem godine, a Apple za sada nije objavio gdje će nova funkcija biti dostupna, no na WWDC-u su prikazali pametni termostat kompanije Ecobee. Glasovni asistent će pritom biti preusmjeren kroz HomePod, ako su uređaji na istoj mreži.

10. Sve ostalo

Na Keynoteu bilo je i niz manjih novosti, poput te da će se iPhone i Apple Watch, koji se sada već mogu koristiti kako digitalni ključevi za automobile, moći koristiti i za otvaranje domova ako korisnik posjeduje kompatibilnu pametnu bravu. Dakle, svoj dom korisnici će moći otvoriti samo prislanjanjem mobitela na bravu.

Apple Wallet dobiva podršku i za hotelske ključeve, pa će gosti hotela koji su opremili sobe pametnim bravama moći ući u svoju sobu samo prislanjanjem mobitela na čitač. Time će gosti moći dobiti i ključ za sobu prije dolaska u hotel, pa će se u teoriji moći izbjeći i check in.

iPhone će se i u nekim američkim saveznim državama moći koristiti kao identifikacija za ulazak u određene zračne luke. Građani saveznih država koje su uključene u program omogućit će skeniranje vozačke dozvole ili državne osobne iskaznice u iPhone. Te isprave će se pohraniti u sigurni odjeljak iPhonea, gdje će se i enkriptirati za maksimalnu zaštitu. Apple kaže i kako surađuju s TSA, američkom agencijom za sigurnost prometa, kako bi se omogućilo korištenje iPhonea za identifikaciju prilikom sigurnosne provjere na zračnim lukama.